Co to jest Bitcoin?

Rozpocząć należy od tego, iż Bitcoin jest walutą cyfrową funkcjonującą w zdecentralizowanej sieci. Oznacza to, że nie istnieje fizycznie, a jego przechowywanie odbywa się jedynie w formie elektronicznej. Cechami wyróżniającymi bitcoina jest przede wszystkim sprawność funkcjonowania, anonimowość, bezpieczeństwo transakcji i decentralizacja. Warto dodać, że ilość bitcoinów jest ograniczona. Szacuje się, że limit ten wynosi 21 mln, a w konsekwencji wystąpienie zjawiska deflacji i inflacji jest zminimalizowane.


Jak działa Bitcoin?

Bitcoin działa w oparciu o zdecentralizowaną sieć P2P (ang. peer-to-peer), w której nie istnieje konkretny serwer zarządzający i weryfikujący transakcje, a każdy z komputerów ma prawo uwierzytelniać i przesyłać dane. Sieć ta ma charakter publiczny, a więc transakcje dokonywane w tej walucie są w pełni transparentne. Podkreślić jednak należy, że ich właściciele są anonimowi, tak więc możliwe jest jedynie monitorowanie przebiegu transakcji.


Kiedy powstał Bitcoin?

O schemacie działania kryptowaluty w sieci można było przeczytać w opublikowanym manifeście anonimowego twórcy Bitcoina posługującego się kryptonimem, Satoshi Nakamoto. W dokumencie szczegółowo opisywał funkcjonowanie sieci P2P opierając się na przykładzie waluty wirtualnej. Tak też rok 2009 został uznany za powstanie Bitcoina. Co więcej, tego roku miała miejsce pierwsza transakcja za pośrednictwem kryptowaluty. 


Halving Bitcoina

Halving Bitcoina jest systematyczną czynnością, która pomniejsza wartość nagrody za wydobyte Bitcoiny Taka sytuacja ma miejsce ze względu na ograniczoną liczbę kryptowaluty, która to odpowiednio utrzymuje ich ilość. Efekt halvingu będzie występował co 4 lata do momentu finalnego wydobycia wszystkich Bitcoinów. 

Przykładowo w roku 2020 miał miejsce halving, który zmniejszył wynagrodzenie z 12,5 BTC na 6,25 BTC. Tak więc, następnego halvingu można spodziewać się w 2024 r., gdzie przewiduje się, że nagroda ta spadnie do 3,125 BTC. Finalne zjawisko ma nastąpić nie prędzej niż w 2100 r. ze względu na zwiększające się utrudnienia wydobywania Bitcoina. Opracowany w ten sposób schemat wskazuje, że działanie halvingu występuje w efekcie wydobywania następnych 210 000 bloków w łańcuchu. 


Inwestowanie w Bitcoina

Istnieją 3 opcje inwestowania w kryptowalutę. 

Najpopularniejszą z możliwości jest giełda kryptowalutowa, która będzie przynosiła korzyści przy wzrastaniu wartości Bitcoina poprzez kupno i sprzedaż. Istotne jest, aby giełda kryptowalutowa była pewna i sprawdzona, ze względu na zminimalizowanie ryzyka oszustwa. 

Drugą możliwością jest inwestycja w oparciu o kupno kontraktów na różnice kursów. Ta opcja inwestowania z przełożeniem na zysk polega na różnicy między cenami zakupu, a cenami sprzedaży. 

Natomiast trzecia opcja obejmuje inwestowanie dzięki opcjom binarnym, które polegają na przeprowadzeniu analizy, a następnie „obstawieniu” dalszego ukształtowania się kursu Bitcoina w określonym czasie. Ta możliwość charakteryzuje się prostą techniką, jednak jest najrzadziej stosowana.