Technologia Blockchain

Niesamowity potencjał i użyteczność blockchaina sprawia, że dziś jest on jedną z najistotniejszych sfer innowacji. Zgodnie z wypowiedziami specjalistów, technologia blockchain może wyeliminować wiele problemów systemowych, a także może przyczynić się do tworzenia zupełnie innej sfery funkcjonowania m.in. społeczeństwa, jednostek publicznych czy nawet całego państwa. Zdecydowanie jest to technologia przyszłości.

Po raz pierwszy blockchaina zastosowano w 2009 r., gdzie miało miejsce utworzenie waluty cyfrowej Bitcoin. Utworzenie sieci było wydarzeniem, dzięki którym nieustannie powstają nowe kryptowaluty.


Blockchain co to jest

Blockchain składa się ze słów ang. block i chain, analogicznie oznacza to łańcuch bloków. Tak też w Polsce znajdujemy adekwatnie odpowiednik tego słowa. W szerszym określeniu jest to zapis niekończących się bazy danych. Łańcuch bloków rejestruje przeprowadzone operacje w określonej sieci. Warto zaznaczyć, że dostęp ma do niego ogół użytkowników, a dostęp do niego może być publiczny, prywatny i mieszany w zależności od obszaru działania blockchaina.


Jak działa blockchain

Aby w pełni zrozumieć czym tak naprawdę jest blockchain, należy omówić jego funkcjonowanie. W pierwszej kolejności należy podkreślić, że blockchain działa bez ingerencji podmiotów trzecich, tj. instytucji, które byłyby zobowiązane do przeprowadzania kontroli. Tak więc, blockchain świadomie działa omijając sferę publiczną, a działania dokonywane w łańcuchu bloków opierają się na zaufaniu. 


Ponadto bezpieczeństwo gwarantują zapisy kryptograficzne, które są niepodważalnym dowodem na prawdziwość. Co więcej, zapis danych z bloków poprzednich zwane haszem (ang. hash), niekiedy nazywane są wirtualnym odciskiem palca. Oznacza to, że poprzednie zapisy nie mogą zostać zmienione, a kolejne są dodawane w następnych blokach. Dzięki temu, nie jest możliwe dokonanie zmian danych w blockchainie, a wszelka manipulacja informacją jest bardzo utrudniona.  W związku z powyższym, blockchain działa w oparciu o podział na poszczególne bloki, w których to zapisywana jest każda poszczególna transakcja. Cały rejestr danych nie może się powtórzyć.


Czy blockchain jest anonimowy

Należy zaznaczyć, że celem i atutem blockchaina miało być zapewnienie pełnej anonimowości użytkowników. Warto jednak wspomnieć, że dzisiejsze wykorzystywanie blockchaina z niewielkim udziałem rejestruje dane użytkowników. Jednak istnieją również praktyczne wykorzystania, które zachowują główne założenia sieci i tym samym, gwarantują pełną anonimowość.


Podkreślić należy, że transakcje wykonywane w oparciu o rozproszony rejestr są niedostępne dla użytkowników, a transakcje są niewykrywalne. Oznacza to, że możemy uzyskać jedynie informacje o danej transakcji, iż była ona faktycznie wykonana, jednak jej zapis opiera się na kodzie, który w żaden sposób nie przekazuje szczegółowych danych o użytkowniku, który tej transakcji dokonał.

Technologia blockchain stanowi szereg bloków danych, czyli form zapisu informacji o nowych wpisach w bazach danych, które mają postać następujących po sobie kolejno bloków. To innowacyjne rozwiązanie, które bazuje na tym, że każdy, kolejny blok posiada nawiązanie do poprzedniego, co tworzy nierozerwalną całość i spójność. Obecnie technologia ta jest uznawana za jedną z najbardziej bezpiecznych form przechowywania danych na świecie. Ma na celu potwierdzanie ich wiarygodności, z uwagi na szyfrowanie, unikalność oraz stały wygląd bez opcji edycji. Blockchain, co istotne pozostaje nieczuły nawet w przypadku ataku komputerów kwantowych, a wprowadzanie zmian nie jest możliwe bez pozostawienia widocznych oznak. Z uwagi na to technologię stosuje się w niektórych krajach w administracji, np. w Estonii.

Technologia blockchain - utrzymanie zbiorowych rachunków
W blockchain istotne znaczenie ma zachowanie zbiorowej księgi rozrachunków prowadzonych transakcji. Jest ona zlokalizowana w sieci i posiada liczne kopie. Bezpieczeństwo zapewnia brak centralnego komputera i opieranie się na sieci typu peer-to-peer. Sama księga jest powszechnie dostępna i ma formę otwartą (poza pewnymi wyjątkami). Kolejne kwestie ochrony i bezpieczeństwa zapewnia konfigurowanie przez atakiem z zewnątrz.
Transakcje w technologii blockchain są zazwyczaj publiczne, choć są takie które pozostają do wglądu tylko obu stron transakcji. Ponadto transakcje są widoczne w zakresie praw dostępu dla każdego użytkownika. Nie można ich odwrócić ani stworzyć wersji po edycji. Podejmowano już, co prawda takie próby, ale zostały one negatywnie ocenione.

„Blockchain to nie technologia – jest to strategia”
To stwierdzenie Adama Ludwinga, prezesa Chain.com uznawane jest obecnie za prawdziwe, ponieważ blockchain jest rozwiązaniem, które wymusza współpracę między instytucjami dotychczas rywalizującymi ze sobą. W tym rozumieniu stanowi swoistą strategię rozwoju poprzez współpracę, w której każda instytucja jest niezbędna dla innej.