Ethereum

Ethereum powstało w 2013 roku dzięki programiście - Vitalikowi Buterinowi, który opublikował artykuł Ethereum: ostateczny smart kontrakt i zdecentralizowana platforma aplikacji. Natomiast system wystartował dopiero w 2015 roku. Wtedy też, dostępnych na rynku znalazło się ponad 11 mln coinów Ethereum. 


Wiele osób klasyfikuje Ethereum jedynie jako kryptowalutę, jednak należy podkreślić, że Ethereum skrywa dużo więcej. Przede wszystkim jest, rozbudowaną platformą, która czerpie korzyści z potencjału blockchaina. Dzięki Ethereum możliwe jest tworzenie aplikacji opartych o rozproszony rejestr, a także wykorzystuje się do finalizowania smart contractów


Ethereum co to jest

Ethereum jest rozproszoną platformą, która umożliwia funkcjonowanie inteligentnych kontraktów (ang. smart contracts). Ethereum nie funkcjonuje na określonym jednym serwerze, a na kilkunastu węzłach na arenie światowej. Oznacza to, że nie ma określonego podmiotu, który mógłby taką platformą zarządzać. Dzięki temu możliwe jest transferowanie kryptowalut, ale również utworzenie własnego kodu, a utworzenie w ten sposób aplikacje będą zarządzane jedynie przez podmiot, który ten kod stworzył. 

W rzeczywistości sprowadza się to do faktu, że modyfikacja nie będzie możliwa przez podmioty nieuprawnione. Ethereum ma niezwykły potencjał pod względem elastyczności, do których może zostać wykorzystany.  Należy jednak podkreślić, że Ethereum jest protokołem, a nazwa kryptowaluty która się pod nią kryje zwana jest jako waluta Ether (skrót ETH). 


Kopanie Ethereum

Kopanie kryptowalut (ang. mining) w przypadku Ethereum funkcjonuje w oparciu o „dowód za pracę” (ang. Proof-of-Work, PoW). Należy podkreślić, że w przeciwieństwie do Bitcoina, ETH charakteryzuje się niezwykłą opłacalnością ze względu większą oszczędność energii. Obecne wynagrodzenie górników za wydobywanie szacuje się w okolicach 3 ETH. Warto jednak wspomnieć, że wysokość nagrody zmniejszy się, gdy zostanie za wdrożony protokół Casper FFG, która jest zestawem proponowanych zmian w Ethereum. Protokół Casper zakłada przejście z obecnego konsensusu na algorytm „dowodu stawki” (ang. Proof-of-Stake, PoS). Wtedy wartość wynagrodzenia za wydobycie może spaść aż do 0.6 ETH.


Portfel Ethereum

Aby sklasyfikować odpowiedni portfel dla Ethereum, należy dokonać analizy tego, czy dany portfel kryptowalut obsługuje ten rodzaj. 


Rozróżniamy dwa typy portfeli zimny portfel (ang. cold wallets) i gorący portfel (ang. hot wallets), które różnią się od siebie w głównej mierze stopniem bezpieczeństwa. Zimny portfel charakteryzuje się większym zabezpieczeniem ze względu na to, iż nie jest on połączony bezpośrednio z siecią. Natomiast gorące portfele są na stałe zintegrowane z Internetem i takie działanie urządzenia online podatne są na wszelkie ataki cybernetyczne.  


Jednym z rodzajów zimnego portfela, który idealnie sprawdziłby się dla osób dopiero rozpoczynających jest Trezor One za pośrednictwem, którego możliwe jest transmitowanie aż 1 000 kryptowalut i również Ether. Kolejnym portfelem może okazać się portfel Trezor T, który jest nieco droższy od poprzedniego, jednak również idealnie sprawdzi się dla początkujących. Warto również zwrócić uwagę na Ledger Nano S, który z pewnością wyróżnia się spośród wszystkich portfeli ze względu na certyfikację francuskiej agencji ds. bezpieczeństwa cybernetycznego. Dzięki niemu mamy pewność, że możemy odzyskać własne środki z portfela w przypadku utraty urządzenia. Portfel zapewnia nam dokonanie kopii zapasowej, co pozwoli nam na odzyskanie środków w każdym z tego typu urządzeń.


Spośród portfeli gorących wyróżnia się przede wszystkim Guarda, który nie jest skomplikowany i dodatkowo dostępny jest mobilnie. Producenci gwarantują bezpieczeństwo zachowania kryptowalut. Drugą możliwością portfela dla Ethereum jest portfel Exodus, który obsługiwany może być zarówno za pośrednictwem komputera jak i telefonu komórkowego. Zgodnie z informacjami, Exodus nie gromadzi szczegółowych danych klientów, którzy założyli portfel. Dla użytkowników bardziej zaawansowanych należy wyróżnić portfel MyEtherWalltet (również znany jako MEW), który jest jednym z najpopularniejszych portfeli w tym rozróżnieniu. Rozróżnia go typ oprogramowania, które charakteryzuje się otwartym źródłem. Co więcej, zalicza się go do klasyfikacji portfela zewnętrznego, co oznacza, że losowo generowane dane nie są w żaden sposób gromadzone w serwisie MyEtherWalltet, tak więc posiadamy pełen nadzór nad własnym prywatnym kodem. 


Jak kupić i sprzedać Ethereum

Ethereum można zakupić na giełdach oraz kantorach, jednak wybór zależy tak naprawdę od naszych potrzeb. 


Kupno Ethereum na giełdzie kryptowalutowej wiąże się z koniecznością dokonania weryfikacji danych w przypadku, gdy ETH chcemy zakupić za pieniądze tradycyjne, a nie kryptowaluty. Jest to tańsza możliwość, ale wymaga od nas czasowego zaangażowania w rejestrację. Natomiast w przypadku ewentualnej wymiany ETH za kryptowalutę, rejestracja nie będzie zobowiązaniem. 


Drugim sposobem jest kantor, który gwarantuje sprawność dokonania kupna ETH, które proponują dokonania zakupu bez weryfikowania danych osobowych. Natomiast należy wziąć pod uwagę potencjalne prowizje ustalane przez określony kantor.