Kryptowaluty - co to?


Kryptowaluta pełni funkcję wirtualnego pieniądza, który działa w rozproszonym rejestrze księgowym i został stworzony w 2009 roku przez anonimowego stwórcę pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Swoją specyfikę w działaniu opiera na specjalistycznej kryptografii. Waluty wirtualne używane są do sfinansowania wszelkich transakcji internetowych, które charakteryzują się zabezpieczeniami, szybkością i transparentnością. Dzięki kryptografii możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa transakcjom dokonywanych przez użytkowników. 


Aktualnie odnotowuje się liczbę ponad tysiąca kryptowalut, a każda z nich posiada inną wartość. Warto wspomnieć, że wartości walut wirtualnych podatne są na znaczne wahania, dlatego też dla wielu osób nie jest to waluta wiarygodna dla określenia płatności. 


Jak działają kryptowaluty?


Istotą kryptowaluty jest działanie bez obecności podmiotów trzecich. Główną ideą funkcjonowania kryptowalut było działanie w zdecentralizowanym systemie, który eliminuje ingerencję rządu i zewnętrzne podmioty. W rzeczywistości wszelkie transakcje za pośrednictwem kryptowalut w żaden sposób nie są monitorowane i kontrolowane przez podmioty rządzące. 


Kryptowaluty działają w oparciu o internetowy protokół w sieci P2P (ang. Peer-to-peer). Oznacza to, że transakcje przeprowadzane są „od osoby do osoby”. Właściciel kryptowaluty zachowuje ją we własnym komputerze lub urządzeniu specjalnie przeznaczonym do przechowywania kryptowalut (portfele kryptowalut). Dodatkowo, wszystkie opcje przechowywania zabezpieczone są unikalnymi kodami, które są generowane w sposób losowy i zawierają ciąg liter i cyfr. Każda zanotowana transakcja nie zapisuje danych szczegółowych (imienia i nazwiska), a jedynie zapisuje losy ciąg cyfr i liter. W taki sposób każdemu użytkownikowi zapewnia się pełną anonimowość co do jego danych.


Jak zarobić kryptowaluty?


Potencjalna chęć zarobienia kryptowalut wiążę się z chęcią osiągnięcia zysku spowodowanego różnicą kursową. Istnieje kilka sposobów na osiągnięcie zarobku, a są to:


  • Mining, czyli kopanie kryptowalut – głównym zarobkiem ma być tutaj ewentualna dalsza odsprzedaż wydobytej waluty przez górnika. Jest to sposób niezwykle trudny i często nieopłacalny, dlatego też przeznaczony jest dla osób posiadających specjalistyczny sprzęt.

  • Handel w kantorach – istota zysku polega tutaj na trzymaniu kryptowaluty tak długo, jak tylko wzrośnie kurs, aby potem sprzedać z zyskiem w kantorze.

  • Handel na giełdzie kryptowalut – ten sposób wymaga posiadania wiedzy i zaangażowania, tak samo jak w przypadku giełd tradycyjnych, związane jest z pewnym ryzykiem.

  • Inwestycja w kontakty i opcje – dzięki obstawieniu potencjalnego kursu. Wykorzystywane są tutaj zarówno opcje binarne jak i kontrakty, które są przedmiotem inwestowania. 


Inwestowanie w kryptowaluty


Niewątpliwie coraz więcej osób interesuje się ryzykiem inwestowania w kryptowaluty, ze względu na uzyskanie możliwego zysku. Jednakże, aby rozpocząć pierwsze inwestycje należy zdobyć odpowiednią wiedzę na temat specyfiki kryptowalut. Z pewnością pomoże nam to przewidzieć dalsze poczynania na rynku walut cyfrowych.


Aby skutecznie zainwestować w kryptowaluty należy przede wszystkim znaleźć sprawdzone źródła jakimi są legalne firmy proponujące zakup (kantor kryptowalut, giełdy kryptowalutowe). 


Ostatnim etapem jest odpowiednie przechowywanie zebranej ilości kryptowalut. W tym przypadku niezbędne będzie sprawdzony sposób przechowywania (portfele), które zapewnią nam bezpieczeństwo i uchronią przed ewentualną kradzieżą i atakami hakerskimi. 


Warto podkreślić o częstym problemie jakim jest inwestycja tylko w jedną wybraną kryptowalutę. W przypadku ewentualnych odnotowywanych strat nie będziemy mieli pola zabezpieczenia. Być może gdybyśmy zainwestowali w kilka kryptowalut, a możliwości mamy wiele, to druga mogłaby być pokryciem straty pierwszej. Dlatego tez, warto dywersyfikować inwestycje.


Istnieje kilka możliwości inwestowania w kryptowaluty. Jednym ze sposobów jest najpopularniejsze kupno kryptowaluty na giełdzie kryptowalutowej. Tego typu inwestycja wiąże się z zainteresowaniem w przypadku wzrostów wartości, gdzie liczymy na lepszy zysk. Drugą opcją jest inwestycja za pośrednictwem kontraktów CFD. Metoda ta, polega na pomnażaniu zysków w oparciu o zmianę wartości. Ostatnią możliwością jest obstawienie potencjalnego kierunku kursy kryptowaluty w określonym czasie (opcje binarne). Warto podkreślić, że ta metoda nie jest popularna, jednak charakteryzuje się łatwością